grudzień 2020
Zdobyliśmy certyfikat Organizacji Przyjaznej Wolontariuszom.
Certyfikat ten jest ważny przez okres 2 lat. Nr certyfikatu: 103
Po tym czasie poddamy się ponownej weryfikacji :-)
dobrywolontariat.pl
www.centerko.org
www.wolontariat.org.pl/lodz
www.korpussolidarnosci.gov.pl
listopad 2020
październik 2020
wrzesień 2020
informacje w mediach:
https://expressilustrowany.pl
https://plasterlodzki.pl
https://www.rynekzdrowia.pl
W okresie lockdown’u uruchomiliśmy także facebook’owy cykl Q&A, czyli “pytań i odpowiedzi” z zakresu chorób otępiennych, który ma na celu pomoc opiekunom osób chorych w rozwiązywaniu codziennych problemów napotykanych w opiece, ale także podniesienie poziomu wiedzy na temat zespołów otępiennych w społeczeństwie. W Polsce żyje ponad 0,5 miliona osób ze zdiagnozowaną chorobą otępienną, a za niemal każdym chorym stoi zwykle przynajmniej jeden jego opiekun, a często i cała rodzina, której funkcjonowanie zostaje zmienione przez otępienie. Skala problemu jest więc ogromna, a wiedza o nim wśród Polaków wciąż zbyt mała.
Ponadto, we wrześniu Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie wprowadza na stałe do swojego repertuaru badania przesiewowe w kierunku choroby otępiennej. Do tej pory badania takie przeprowadzane były zwykle dwa razy do roku w postaci jednodniowych akcji. Cieszyły się one tak dużym zainteresowaniem, że postanowiliśmy zacząć świadczyć taką formę pomocy regularnie - raz w tygodniu badanie takie będzie wykonywał w Ośrodku psycholog. Jeżeli podejrzewacie Państwo, że u was lub bliskiej osoby rozpoczyna się zespół otępienny, możecie do nas zadzwonić i umówić się na badanie, które ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie takiego podejrzenia, a w razie konieczności pokierowanie na dalszą, specjalistyczną diagnostykę.
Wrzesień jest światowym miesiącem choroby Alzheimera, a dokładnie 21. września przypada Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Właśnie w tym wyjątkowym dniu ŁTA zamierza uruchomić internetowy wernisaż prac plastycznych wykonanych przez Podopiecznych środowiskowego domu samopomocy połączony z aukcją, na której będzie można te wyjątkowe dzieła kupić. Dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na dalsze funkcjonowanie Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego. Linki do wernisażu, na który serdecznie wszystkich Państwa zapraszamy, będą dostępne na stronie internetowej i fanpage’u facebook’owym ŁTA.
sierpień 2020
Dotychczas nasze wrześniowe konferencje charakteryzowały się tym, że w różnych miejscach Polski były organizowane spotkania lokalne połączone online z konferencją w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Zapraszano na nie lokalne władze, instytucje publiczne, liderów organizacji społecznych, opiekunów osób żyjących z chorobą Alzheimera, osoby chorujące, terapeutów. Spotkania te były okazją do zauważenia problemów i potrzeb rodzin dotkniętych chorobą Alzheimera oraz do rozmów na ten temat w kontekście lokalnym. (Nagrania z konferencji są dostępne na stronie rzecznika praw obywatelskich w zakładce choroba Alzheimera.)
W tym roku sytuacja związana z epidemią zmusiła nas do zmiany formuły.
O problemach osób żyjących z chorobą Alzheimera i ich rodzin zaczęliśmy mówić już w czerwcu, organizując 3 webinaria stanowiące uzupełnienie tegorocznej konferencji:
Trudne sytuacje w opiece nad osobą z otępieniem,
16 czerwca 2020 >
Jak powinna wyglądać dobra komunikacja w rodzinie z osobą żyjącą z chorobą otępienną, 23 czerwca 2020 >
Problemy prawne opiekunów osób żyjących z chorobą otępienną,
30 czerwca 2020 >
Podczas spotkania 3 września chcemy poruszyć aktualne kwestie wpływu pandemii na codzienne życie osób z chorobą otępienną i ich opiekunów, jakie skutki spowodowały ograniczenia kontaktów społecznych – izolacja osób chorujących i opiekunów. Wspólnie zastanowimy się jak udzielać wsparcia opiekunom przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa podopiecznym. Pokażemy przykłady jak można sobie radzić mimo pandemii. Porozmawiamy także o działalności organizacji społecznych alzheimerowskich w tym trudnym czasie.
czerwiec 2020
Pierwsze webinarium o tym jak radzić sobie w trudnych sytuacjach w opiece nad osobą z chorobą otępienną odbyło się 16 czerwca, a nagranie dostępne jest na youtube RPO pod linkiem: https://youtu.be/n2kHgtCmon0
Osoby, które nie otrzymały odpowiedzi na swoje pytania odsyłam do opracowania Mirosławy Wojciechowskiej-Szepczyńskiej z ilustracjami Arkadiusza Krupy pt. „Otępienie (demencja) – najczęściej zadawane pytania”
Na trzecim webinarium 30 czerwca też godz. 18.00, poruszymy kwestie prawne związane z zabezpieczeniem praw osób z chorobą otępienną, ich bezpieczeństwa ekonomicznego i społecznego. Już dziś serdecznie zapraszamy.
Z poważaniem, Ewa Tułodziecka-Czapska
Centrum Projektów Społecznych Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
Tel. 22 55 17 985 / INFOLINIA – 800 676 676
Poniedziałek 10.00 – 18.00
Wtorek – piątek 8.00 – 16.00
Połączenie bezpłatne z telefonów stacjonarnych oraz komórkowych
maj 2020
kwiecień 2020
Jakub Onasza z żoną zapraszają do wspólnego śpiewania :-)
Czerwone jabłuszko
Przybyli ułani pod okienko
Gdzie strumyk płynie z wolna
Gdybym miał gitarę
Ach śpij kochanie
Jak ćwiczyć?
● Najlepiej codziennie, maksymalnie po 30-45 min. Dobrze dostosować porę ćwiczeń do preferencji chorego. Jeśli Podopieczny danego dnia zdecydowanie nie ma ochoty na ćwiczenia - nie zmuszajmy go.
● Zadbajmy o “warunki wstępne”, np. dobre oświetlenie, ciche pomieszczenie, okulary, aparat słuchowy, wygodne dla chorego miejsce do siedzenia.
● Podopieczny może wymagać udzielania dodatkowych wskazówek - dopasujmy je do poziomu jego zaburzeń (dajemy najmniejszą konieczną podpowiedź tak, by jak najwięcej pracy było po stronie chorego).
● Pamiętajmy, że to nie egzamin! Celem nie jest jak najszybsze i wzorowe wypełnianie ćwiczeń, lecz wspólne, przyjemne spędzanie czasu w sposób pożyteczny dla chorego.
● Chwalmy chorego za wysiłek wkładany w próby wykonywania ćwiczeń, organizujemy treningi poznawcze tak, by chory wychodził z nich z poczuciem odniesienia sukcesu.
Zeszyty ćwiczeń zostały podzielone według stopnia trudności (dla otępienia lekkiego, umiarkowanego i głębokiego), co pozwala łatwiej dopasować je do aktualnych potrzeb Podopiecznego. Ćwiczenia te są jedynie propozycją, którą można modyfikować tak, by uwzględnić osobiste preferencje, możliwości i zainteresowania chorego. W razie wątpliwości warto skontaktować się ze specjalistą
marzec 2020
Sugestie dla osób pracujących z seniorami:
• Bezpośrednie kontakty z dotykaniem należy ograniczyć do minimum, jak tylko jest to możliwe.
• Jeżeli wchodzimy do domu seniora ze środowiska zewnętrznego i mamy za sobą kontakty z większą liczbą nieznanych osób, profilaktycznie można zakładać maseczki twarzowe. Każda maska filtrująca powietrze, jeśli chroni usta i nos, ogranicza ryzyko potencjalnego kontaktu z wirusami. Zgodnie z zaleceniami WHO zawsze należy zakładać maskę jeśli mamy kaszel lub kichamy. Jeśli nie mamy maski, a kaszlemy lub kichamy, koniecznie używajmy chusteczki lub zgięcia łokcia – pamiętajmy, że wirusy na odzieży pozostają, a chusteczkę wyrzucamy.
• Osoby zdrowe, pracujące w przestrzeniach publicznych, mające kontakt z większą liczbą osób, przez zakładanie maski zmniejszają ryzyko zakażenia się wirusem 2019-nCoV.
• Jeśli robimy np. zakupy, to najlepiej zostawić je w przedpokoju, podczas gdy osoba starsza pozostaje w innym pomieszczeniu (min. 1,5 m od nas).
• Podczas odwiedzin seniora należy zachować dystans – siedzieć, rozmawiać w większej odległości niż zwykle (> 1,5 m).
• Dopilnujmy aby osoba starsza pozostająca sama w domu, miała przy sobie telefon, żeby w razie problemów mogła szybko o tym kogoś powiadomić.
• Jeżeli dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia podopiecznego, należy umówić wizytę domową, a nie udawać się z chorym do przychodni.
Jeśli u nas pojawią się pierwsze objawy kaszlu, temperatury, osłabienia, pozostańmy w domu. Wychodzenie z takimi objawami do pracy czy na ulicę jest skrajnie nieodpowiedzialne.
Pięć punktów, które SENIOR powinien bezwzględnie przestrzegać:
• Unikać miejsc, gdzie są większe skupiska ludzi – dużych sklepów, przychodni, komunikacji miejskiej itp.
• O zakupy poprosić rodzinę lub młodszych sąsiadów.
• Pić kilka łyków wody co 30 minut, żeby organizm był właściwie nawodniony. Należy unikać picia zimnych napojów i spożywania lodów.
• Po dotknięciu jakiejkolwiek powierzchni w przestrzeni publicznej (klamki, poręczy, przycisków w windach, bankomatach), koniecznie trzeba dokładnie umyć ręce mydłem lub zdezynfekować je płynem dezynfekcyjnym. Tak samo należy postąpić po wizycie listonosza - po odbiorze listu, paczki, emerytury/renty.
• Zaleca się nie podawania dłoni, jeśli nie jest to konieczne. Należy powstrzymać się także od wszelkiej bliskości (uściski, pocałunki, przytulania).
[Materiał opracowany przez p. dr. Jarosława Derejczyka i p. Dagmarę Krzesińską – ekspertów z Komisji ds. Osób Starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.]
luty 2020
styczeń 2020
Free AI Website Creator