wrzesień 2024

Wrzesień miesiącem Alzheimera. Rozpoczęliśmy artystycznie i twórczo. Mamy wspaniałych artystów i rzemieślników.

ŁÓDZKI PIKNIK BEZ BARIER.

Kiedy: 13 września 2024 roku, w godzinach: 11.00 - 18.00
Gdzie: na Starym Mieście w Łodzi, niedaleko Manufaktury.
Kawa na Starówce gratis.

Podczas pikniku mieszkańcy uzyskają wszystkie potrzebne informacje związane z niepełnosprawnością. Impreza dedykowana jest osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, przyjaciołom i znajomym oraz wszystkim zainteresowanym poznaniem różnych form wsparcia dedykowanych tej grupie.

W JEDNYM MIEJSCU I W JEDNYM CZASIE WSZYSTKIE ZAPROSZONE INSYTUCJE, FIRMY I ORGANIZACJE POZARZĄDOWE ZAPREZENTUJĄ SWOJĄ OFERTĘ.

Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie także będzie miało tam swoje miejsce razem z Centrum Zdrowia Psychicznego CSK UM w Łodzi.

Na stoisku Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego będzie można:
• porozmawiać z naszymi pracownikami i dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu naszego Ośrodka.
• uzyskać wsparcie i cenne informacje dotyczące chorób otępiennych.
• zapisać się na bezpłatne badania przesiewowe.
• uzyskać informację o diagnostyce, leczeniu , opiece i dobrych praktykach w chorobach otępiennych.
• otrzymać bezpłatne ćwiczenia na funkcje poznawcze.

Czekamy na Was!

zaproszenie
W drugi czwartek miesiąca 12.09.2024 od godz. 16.30 do 18.00
otwarta Grupa Wsparcia dla Opiekunów osób z zespołami otępiennymi
oraz warsztaty terapii zajęciowej dla ich podopiecznych w siedzibie ŁTA.

W czwartą sobotę miesiąca 28.09.2024 od godz. 10.00 do 11.30
zebranie dla opiekunów i rodzin osób z zespołami otępiennymi
połączone z warsztatami terapii zajęciowej dla podopiecznych w siedzibie ŁTA.
Ekspertem w tym miesiącu będzie Paweł Kuszewski - logopeda, który opowie o roli terapii logopedycznej w leczeniu chorób otępiennych. W roli eksperta będzie rownież firma PROMEDICA24, specjalizująca się w komercyjnych usługach opiekuńczych dla osób z niepełnosprawnościami.

Podczas spotkań prowadzone będą warsztaty terapii zajęciowej dla Podopiecznych.

Na obydwa spotkania nie obowiązują zapisy ani opłaty, ale każda darowizna na cele statutowe wspiera nasze działania na rzecz Opiekunów i Podopiecznych.
Dziękujemy za otrzymane wsparcie finansowe.
Radość naszych Podopiecznych bezcenna.

sierpień 2024

Czy mamuty zawędrowały na Bałuty?
Tematem warsztatów były właśnie mamuty. Okazało się, że w epoce kamienia żyły na obszarze dzisiejszej Łodzi. Świadczą o tym wykopaliska archeologiczne. 
Uczestnicy zajęć mogli na zdjęciach zobaczyć kości mamutów, które są w zbiorach Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Poznali też wygląd mamutów, sposób ich odżywiania oraz hipotezy dotyczące przyczyn wyginięcia. 

A potem przyszedł czas na zrobienie własnych mamutów włochatych. Czyż nie są wspaniałe? - zobaczcie fotorelację.

Dziękujemy Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi! Pani Marta jak zawsze pełen profesjonalizm, pasja i serce do tej pracy.

mamuty
mamuty
mamuty
mamuty
Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie oferuje szereg aktywności. Terapia zajęciowa jest jedną z głównych form świadczenia pomocy naszym Podopiecznym.
Terapia zajęciowa jest formą aktywizacji chorych w aspekcie biologiczno-psychologiczno-społecznym, polega ona także na organizacji czasu wolnego i niwelowaniu poczucia nudy i bezczynności. Głównymi metodami wykorzystywanymi w tej dziedzinie i stosowanymi w naszym ośrodku są: arteterapia (terapia poprzez sztukę i kontakt z nią, najczęściej wykorzystywane techniki to: rysunek, malarstwo, kolaż, fotografia, rzeźba), ergoterapia (terapia zajęciowa właściwa, terapia manualna, terapia poprzez pracę – jest to technika opierająca się przede wszystkim na usprawnianiu motoryki małej – wiklinarstwo, haft, szycie, majsterkowanie), socjoterapia (metoda, gdzie nośnikiem terapeutycznym są kontakty społeczne i zjawiska zachodzące w grupie, zaliczamy tutaj także wszelkiego rodzaju interakcje, zabawy).

Poza wymienionymi wyżej metodami terapii zajęciowej sięgamy także po wokalne techniki takie jak: muzykoterapia (zajęcia z akompaniamentem, śpiewy a’capella z zastosowaniem tekstów najpopularniejszych utworów biesiadnych, żołnierskich i harcerskich), biblioterapia (praca z książką lub prasą – wspólne czytanie i omawianie zaprezentowanych materiałów, panele dyskusyjne), filmoterapia (cykliczne seanse filmów przyrodniczych lub fabularnych), kinezyterapia (terapia ruchem, gimnastyka relaksacyjna, ćwiczenia oddechowe), choreoterapia (terapia tańcem), terapia reminiscencyjna (rozmowy terapeutyczne dotyczące wspomnień, ten rodzaj terapii w aspekcie pracy z seniorem doskonale łączy się z muzyką), felinoterapia (terapia z zastosowaniem kotów dzięki cyklicznym odwiedzinom przedstawicieli fundacji „Kocia Mama”).

Mamy również przyjemność gościć Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi w cyklach miesięcznych, które przeprowadza tematyczne warsztaty multimedialne i artystyczne. W ramach łączenia pokoleń gościmy u naszych Podopiecznych młodzież z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łódzi, która aktywnie spędza czas wraz z seniorami niwelując granice generacyjne.

Z racji specyfiki placówki, jako Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie czujemy się zobowiązani, aby u naszych podopiecznych podtrzymywać funkcje pamięciowe i poznawcze na jak najwyższym poziomie. Prowadzimy także zajęcia z zakresu ludoterapii (terapia poprzez gry i zabawy), treningów pamięci, treningów orientacji w czasie i w przestrzeni. Zajęcia odbywają się w formie grupowej lub indywidualnej. W swojej pracy wykorzystujemy tablicę interaktywną i karty pracy, gdzie uczestnicy mogą ćwiczyć i stymulować funkcje związane z czytaniem, pisaniem i liczeniem.
Dobierając oprócz najnowszych i sprawdzonych przedstawionych metod pracy, bazujemy przede wszystkim na potrzebach, zainteresowaniach jak i na zasobach naszych podopiecznych. Terapia zajęciowa w pracy z chorobą Alzheimera jest ukierunkowana na podtrzymywanie zachowanych funkcji i umiejętności. Celem głównym naszej pracy oprócz aktywizowania podopiecznych jest maksymalne hamowanie postępów choroby oraz procesów neurodegeneracyjnych.

Zbysław Pakuła, terapeuta zajęciowy

koraliki
muszelki
SOKOWY ZAWRÓT GŁOWY 
Sezonowo... zdrowo... i terapeutycznie 

soki
soki
Tworzenie obrazów, prac i odbijanie kwiatków za pomocą folii bąbelkowej i torebek foliowych

drukowane kwiaty
drukowane kwiaty
drukowane kwiaty
W drugi czwartek miesiąca 8.08.2024 od godz. 16.30 do 18.00
otwarta Grupa Wsparcia dla Opiekunów osób z zespołami otępiennymi
oraz warsztaty terapii zajęciowej dla ich podopiecznych w siedzibie ŁTA.

W czwartą sobotę miesiąca 24.08.2024 od godz. 10.00 do 11.30
zebranie dla opiekunów i rodzin osób z zespołami otępiennymi
połączone z warsztatami terapii zajęciowej dla podopiecznych w siedzibie ŁTA.
Ekspertem w tym miesiącu będzie Pani Zofia Komorowska – mgr pielęgniarstwa, wykładowczyni i wieloletni praktyk w pracy z osobami starszymi. Opowie m.in. o sposobach radzenia sobie z trudnościami od strony higieny, pielęgnacji i samej komunikacji z chorym.

Na obydwa spotkania nie obowiązują zapisy ani opłaty.

Dziękujemy za otrzymane wsparcie finansowe.
Radość naszych Podopiecznych bezcenna.

lipiec 2024

601. Urodziny Łodzi
Co prawda weekend atrakcji w mieście i świętowania już za nami, ale śpieszymy z informacją, że nasi cudowni Podopieczni również dołożyli swoją cegiełkę do tego ważnego wydarzenia.

Specjalnie na Dni Łodzi tworzyli makietę Placu Wolności.
Łódź w miniaturze w wykonaniu osób z zespołem otępiennym.

makieta
makieta
makieta
makieta
Drodzy Opiekunowie,
Bezpłatna coroczna Konferencja poświęconą osobom żyjącym z zespołem otępiennym, współorganizowana przez Rzecznika Praw Obywatelskich i Stowarzyszenie Alzheimer Polska. 
(stacjonarnie i on-line)

Konferencja odbędzie się 20 września 2024 r. w godz. 11.00-15.00,
w siedzibie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie.

Tegoroczne wydarzenie będzie poświęcone opiekunom osób z zaburzeniami pamięci i orientacji. Organizatorzy postarają się przybliżyć sytuację osób opiekujących się osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym życiu, żyjącymi z zespołem otępiennym. Opiekun osoby z zaburzeniami pamięci, a szczególnie opiekun rodzinny, to często osoba osamotniona, a jej praca bywa niedoceniana w społeczeństwie.

Podczas konferencji chcemy pokazać, jak trudne zadania stoją przed opiekunami, bo nierzadko muszą godzić rolę opiekuna np. z rolą rodzica, partnera czy pracownika. Konferencja będzie okazją, aby wskazać gdzie opiekun może szukać wsparcia oraz na co może liczyć ze strony otoczenia, lekarza i państwa.

Transmisja internetowa konferencji stwarza możliwość uczestniczenia w większym gronie osób, komentowania wypowiedzi ekspertów, podjęcia dyskusji o tym, jak zwiększyć bezpieczeństwo chorujących w Państwa miejscowości. W związku z tym gorąco zachęcamy do podjęcia trudu zorganizowania spotkania lokalnego. 
Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie też tam będzie.

PROGRAM
11.00 – 11.20 Otwarcie konferencji

Stanisław Trociuk | Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich
Pani Jolanta żyjąca z chorobą Alzheimera
Zygmunt Wierzyński | Prezes Alzheimer Polska
11.20 – 12.20 Panel I
Potrzeby opiekunek/opiekunów osób z zespołem otępiennym, na jakie wsparcie może liczyć opiekun, co mu pomaga lepiej opiekować się chorym.

Panel dyskusyjny
Moderatorka: Ewa Tułodziecka-Czapska |opiekunka rodzinna, Centrum Projektów Społecznych BRPO
Ewa Borkowska-Zabłocka | opiekunka chorego, przebywającego w DDP Kotwica Siedlce
Julia Norman | psycholożka, psychoterapeutka, Dzienny Dom Pomocy „Drewnicki Azyl” fundacji Zdrowie w Głowie, Ząbki
Agata Blachowska | autorka Bloga „Pobij Alzheimera”
12.30 – 13.20 Panel II
Możliwości i korzyści wczesnej diagnozy dla opiekuna i osoby z zaburzeniami pamięci, jak powinna wyglądać diagnoza, jak lekarz może wspierać opiekuna.

Panel dyskusyjny
Moderatorka: red. Iwona Schymalla
prof. dr hab. n. med. Tomasz Gabryelewicz | Kierownik Pracowni Chorób Otępiennych, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN
dr Artur Danieluk | geriatra, lekarz rodzinny
lek. med. Jadwiga Krudysz-Starzec |lekarz specjalista geriatra, Kolbuszowa
prof. dr hab. n. med. Halina Sienkiewicz-Jarosz | Krajowa Rada ds. Neurologii
13.20 – 13.50 Przerwa
13.50 – 14.50 Panel III
Wsparcie państwa – na co może liczyć opiekun. Panel dyskusyjny
Moderatorka: dr n. o zdr. Edyta Ekwińska
Małgorzata Michalska | Naczelnik Wydziału Zdrowotnej Polityki Senioralnej, Departament Zdrowia Publicznego, Ministerstwo Zdrowia
Jarosław Gnioska | Dyrektor Centrum Alzheimera w Warszawie
Elżbieta Bogucka–Lityńska | Dyrektorka Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, inicjatorka sieci 19 domów dziennego pobytu
Joanna Olszewska | przedstawicielka miasta Lublin realizującego opiekę wytchnieniową
14.50 – 15.00 Podsumowanie i zakończenie
Barbara Imiołczyk | Dyrektorka Centrum Projektów Społecznych BRPO

18.07.2024

Dziś wyruszyliśmy na wyprawę w czasy średniowiecza. Poznaliśmy dzielnych rycerzy i ich uzbrojenie. Rozmawialiśmy o tym, jak można było takim rycerzem zostać. Był też czas na wzięcie do ręki miecza i hełmu. A potem każdy wykonał własną, rycerską tarczę 

Dziękujemy za kreatywność i zapał Pani Marty z Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

17.07.2024

Dziś 18-te urodziny naszej Marianny 
Kochana Marysiu, życzymy Ci szczęścia, zdrowia i ciepła w sercu na kolejne długie lata.
Ps. Pani Marioli pięknie dziękujemy za pyszne ciasta! 
Gratulujemy wypieków! 

17.07.2024 odwiedziła nas rownież niezawodna i uwielbiana KOCIA MAMA.
Wielkie dzięki, że jesteście! 

Ćwiczenia ruchowe naszych Podopiecznych pod okiem fizjoterapeuty.
Jest moc 3 x w tygodniu.
Niech ruch i dobra zabawa będzie z Wami i nami!

W drugi czwartek miesiąca 11.07 o godz. 16.30
otwarta Grupa Wsparcia dla Opiekunów osób z zespołami otępiennymi
oraz warsztaty terapii zajęciowej dla ich podopiecznych w siedzibie ŁTA.

W czwartą sobotę miesiąca 27.07 o godz. 10.00
zebranie dla opiekunów i rodzin osób z zespołami otępiennymi
połączone z warsztatami terapii zajęciowej dla podopiecznych w siedzibie ŁTA.
Ekspertem w tym miesiącu będzie wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych w Łodzi Pan Jarosław Wasiak. Opowie o działalności Towarzystwa, a także o formach i domach pomocy.

warsztaty plastyczne


Warsztaty terapii zajęciowej

czerwiec 2024

W drugi czwartek miesiąca 13.06 o godz. 16.30
otwarta Grupa Wsparcia dla Opiekunów osób z zespołami otępiennymi
oraz warsztaty terapii zajęciowej dla ich podopiecznych w siedzibie ŁTA.

W czwartą sobotę miesiąca 22.06 o godz. 10.00
zebranie dla opiekunów i rodzin osób z zespołami otępiennymi
połączone z warsztatami terapii zajęciowej dla podopiecznych w siedzibie ŁTA.

warsztaty plastyczne

Warsztaty terapii zajęciowej

maj 2024

W drugi czwartek miesiąca 9.05 o godz. 16.30
otwarta Grupa Wsparcia dla Opiekunów osób z zespołami otępiennymi
oraz warsztaty terapii zajęciowej dla ich podopiecznych w siedzibie ŁTA.

W czwartą sobotę miesiąca 25.05 o godz. 10.00
zebranie dla opiekunów i rodzin osób z zespołami otępiennymi
połączone z warsztatami terapii zajęciowej dla podopiecznych w siedzibie ŁTA.

warsztaty plastyczne

Warsztaty terapii zajęciowej

kwiecień 2024

W drugi czwartek miesiąca 11.04 o godz. 16.30
otwarta Grupa Wsparcia dla Opiekunów osób z zespołami otępiennymi
oraz warsztaty terapii zajęciowej dla ich podopiecznych w siedzibie ŁTA.

W czwartą sobotę miesiąca 27.04 o godz. 10.00
zebranie dla opiekunów i rodzin osób z zespołami otępiennymi
połączone z warsztatami terapii zajęciowej dla podopiecznych w siedzibie ŁTA.

warsztaty plastyczne

Warsztaty terapii zajęciowej

marzec 2024

W drugi czwartek miesiąca 14.03 o godz. 16.30
otwarta Grupa Wsparcia dla Opiekunów osób z zespołami otępiennymi
oraz warsztaty terapii zajęciowej dla ich podopiecznych w siedzibie ŁTA.

W czwartą sobotę miesiąca 23.03 o godz. 10.00
zebranie dla opiekunów i rodzin osób z zespołami otępiennymi
połączone z warsztatami terapii zajęciowej dla podopiecznych w siedzibie ŁTA.

warsztaty plastyczne

Warsztaty terapii zajęciowej

luty 2024

W drugi czwartek miesiąca 8.02 o godz. 16.30
otwarta Grupa Wsparcia dla Opiekunów osób z zespołami otępiennymi
oraz warsztaty terapii zajęciowej dla ich podopiecznych w siedzibie ŁTA.

W czwartą sobotę miesiąca 24.02 o godz. 10.00
zebranie dla opiekunów i rodzin osób z zespołami otępiennymi
połączone z warsztatami terapii zajęciowej dla podopiecznych w siedzibie ŁTA.

warsztaty plastyczne

Warsztaty terapii zajęciowej

styczeń 2024

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka
Planowane spotkania w 2024 roku:

Otwarta Grupa Wsparcia dla Opiekunów osób z zespołami otępiennymi oraz warsztaty terapii zajęciowej dla ich podopiecznych  
w drugi czwartek każdego miesiąca o godz. 16.30 w siedzibie ŁTA
11.01
08.02
14.03
11.04
09.05
13.06
11.07
08.08
12.09
10.10
14.11
12.12

Zebrania dla opiekunów i rodzin osób z zespołami otępiennymi połączone z warsztatami terapii zajęciowej dla podopiecznych
w czwartą sobotę każdego miesiąca o godz. 10.00 w siedzibie ŁTA 
27.01
24.02
23.03
27.04
25.05
22.06
27.07
24.08
28.09
26.10
23.11

Jeśli ktoś z Państwa lub Państwa bliskich potrzebuje naszej pomocy wszelkich informacji udzielamy pod nr telefonu: 42 681 24 38 lub 500 664 095

logo OPP
Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie
ul. S. Przybyszewskiego 111
93–110 Łódź
NIP: 728–19–19–163


Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30–16.30

telefon: 42 681 24 38
telefon: 500 664 095

Zarząd:
Prezes – Daniela Kowalska
Wiceprezes – Aleksandra Kuszewska
Skarbnik – Paweł Osiborski
Członkowie – Grażyna Kamińska, Dominika Gołąbek
Komisja Rewizyjna:
Anna Małagowska
Zdzisława Szymor
Małgorzata Dzienniak

Środowiskowy Dom Samopomocy działa od 1998 r.

Kierownik:
Maja Kornelia Maciaszczyk
    KRS 0000123367
    Konto bankowe:
    36 1500 1982 1219 8002 1411 0000


    Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Chorobą Alzheimera prowadzony przez Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie działa w oparciu o umowę na realizację zadań zleconych Gminie, zawartą z Miastem Łódź.

      Drag & Drop Website Builder