mobirise.com
logo ŁTA

kwiecień 2020

Decyzja Wojewody Łódzkiego z dnia 8.V.2020 >
związana z czasowym zawieszeniem działalności,
w terminie od dnia  11 maja 2020 r. do dnia 24 maja 2020 r.


Polecenie wojewody z 24.IV.2020 >

o zamknięciu ośrodka do 10.05

57 KB


Ćwiczenia oddechowe >

61 KB

Jakub Onasza z żoną zapraszają do wspólnego śpiewania :-)

Czerwone jabłuszko

Przybyli ułani pod okienko

Gdzie strumyk płynie z wolna

Gdybym miał gitarę

Ach śpij kochanie

Polecenie Wojewody Łódzkiego o czasowym zawieszeniu działania >  

58KB

Czasowe zawieszenie działalności placówek na terenie województwa łódzkiego
w dniach 11-24 kwietnia 2020.


Artykuł Dominiki Gołąbek – logopedy Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego – Jak wspierać komunikację >

102 KB


Jak poprowadzić terapię zajęciową z podopiecznym w domu?

44 KB


„Ruch może zastąpić kazde lekarstwo, ale żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu” 

prof. Wiktor Dega


Aktywny senior >

902 KB


Ćwiczenia kończyny górnej >

44KB

W chwili obecnego zagrożenia pandemią musicie Państwo pozostać w domu z waszymi podopiecznymi dlatego stworzyliśmy dla Państwa kolejne książeczki z ćwiczeniami.

Jeśli nie możemy być z bezpośrednio z Państwem, chcielibyśmy choć w taki sposób ułatwić i urozmaicić Wam przebywanie z Waszymi bliskimi.
Dodatkowo każda z osób pracujących w ośrodku jest do państwa dyspozycji telefonicznie.

Życzymy zdrowia.


Ćwiczenia stymulujące funkcje językowe i inne procesy poznawcze autorstwa Soni Cieślik >

poziom 1 (łatwy) 69,6 MB


Ćwiczenia stymulujące funkcje językowe i inne procesy poznawcze autorstwa Soni Cieślik >

poziom 2 (umiarkowany) 71,7 MB


Ćwiczenia stymulujące funkcje językowe i inne procesy poznawcze autorstwa Soni Cieślik >

poziom 3 (trudny) 73,1 MBTrening kognitywny dla seniora autorstwa Dominiki Gołąbek >

221 KB

Jak ćwiczyć?


● Najlepiej codziennie, maksymalnie po 30-45 min. Dobrze dostosować porę ćwiczeń do preferencji chorego. Jeśli Podopieczny danego dnia zdecydowanie nie ma ochoty na ćwiczenia - nie zmuszajmy go.


● Zadbajmy o “warunki wstępne”, np. dobre oświetlenie, ciche pomieszczenie, okulary, aparat słuchowy, wygodne dla chorego miejsce do siedzenia.


● Podopieczny może wymagać udzielania dodatkowych wskazówek - dopasujmy je do poziomu jego zaburzeń (dajemy najmniejszą konieczną podpowiedź tak, by jak najwięcej pracy było po stronie chorego).


● Pamiętajmy, że to nie egzamin! Celem nie jest jak najszybsze i wzorowe wypełnianie ćwiczeń, lecz wspólne, przyjemne spędzanie czasu w sposób pożyteczny dla chorego.


● Chwalmy chorego za wysiłek wkładany w próby wykonywania ćwiczeń, organizujemy treningi poznawcze tak, by chory wychodził z nich z poczuciem odniesienia sukcesu.


Zeszyty ćwiczeń zostały podzielone według stopnia trudności (dla otępienia lekkiego, umiarkowanego i głębokiego), co pozwala łatwiej dopasować je do aktualnych potrzeb Podopiecznego. Ćwiczenia te są jedynie propozycją, którą można modyfikować tak, by uwzględnić osobiste preferencje, możliwości i zainteresowania chorego. W razie wątpliwości warto skontaktować się ze specjalistą.

KORONAWIRUS – PLACÓWKI SENIORALNE

kilka porad dla osób prowadzących i personelu >


Autorami tekstu są:

Dr n. med. Jarosław Derejczyk - lekarz geriatra

Dr n.med. Iwona Markiewicz - konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa i opieki długoterminowej w woj. śląskim.

marzec 2020

Z przykrością informujemy, że wszystkie zajęcia, spotkania oraz świetlica są zawieszone do odwołania.


Więcej informacji na: 

www.lodzkie.eu >

Koronawirus a osoby starsze

Ulotka do pobrania >


Oto kilka powodów, dla których powinniśmy zachować szczególną ostrożność:

Wirus jest groźny szczególnie dla osób starszych. Jego zakaźność jest kilkukrotnie większa niż grypy. Śmiertelność gwałtownie rośnie po 60. roku życia, a u osób po 80 roku życia może wynosić nawet dziesięciokrotnie więcej niż u osób młodszych. Jest to związane z procesem starzenia, który zaczyna się ujawniać od 55. roku życia. Przez kolejne lata zachodzą w człowieku zmiany powodujące m.in. powolny wzrost podatności na choroby zakaźne i zmienia się odpowiedź układu immunologicznego na nowe infekcje. Im starsze płuca, tym wirus chętniej się w nich zagnieżdża. Osoby w zaawansowanym wieku często nie mają tak silnej gorączki jak ludzie młodzi. Najefektywniejszą ochroną przed infekcjami wirusowymi są szczepienia, a na przykładzie grypy wyraźnie widać, że bardziej potrzebne są u osób starszych. 

• Na szczepionkę na wirusa COVID-19 wciąż czekamy.

• Dzieci do 10. roku życia na koronawirusa chorują sporadycznie, a choroba nie ma u nich konsekwencji śmiertelnych.

• Młodzi ludzie mogą być nosicielami choroby i przechodzić ją skąpo objawowo lub bezobjawowo. Stanowią wówczas, przez okres około 14 dni, nieświadome zagrożenie dla starszych osób. To zjawisko jest szczególnie niebezpieczne w dużych miastach, gdzie korzysta się z komunikacji zbiorowej i ma miejsce natężenie kontaktów międzyludzkich w przestrzeniach publicznych. Z tego powodu osoby starsze powinny przebywać w swoich mieszkaniach i na otwartej przestrzeni, ale z ograniczeniem do minimum zbliżania się do innych ludzi, nawet do osób bliskich. 

• Krople wydzieliny, jakie padają na różne powierzchnie podczas kaszlu chorej osoby, są podstawową drogą transmisji infekcji. Jeśli zainfekowana osoba kaszle i kicha, wirus rozprzestrzeni się na odległość około 3 metrów. Wirus pozostaje żywy w powietrzu, bądź na powierzchniach na które spadnie, przez około 12 godzin. Może pozostać aktywny na dłoniach, biurku, stole, szklance, sztućcach, skórze, ubraniu przez 6 do 12 godzin. Do organizmu przenika drogą wziewną lub przez śluzówki (usta, przecieranie oczu).

• Odwołanie spotkań grupowych i ograniczenie wyjść z domu do bezwzględnie koniecznych, jest dla osób starszych najbardziej racjonalnym działaniem, aby zmniejszyć ryzyko i skalę zakażeń.

• Ryzyko zarażenia zmniejsza częste mycie rąk. Ręce należy myć przez co najmniej 30 sekund, pamiętając o dokładnym namydleniu miejsc między palcami, kciuków, wierzchu dłoni, nadgarstków. Można użyć wody i mydła lub/i preparatów odkażających. Pomocne jest też noszenie z sobą małych kieszonkowych pojemników zawierających alkohol do dezynfekcji dłoni, po kontaktach z powierzchniami dostępnymi publicznie, kiedy ich dotykaliśmy. 


Sugestie dla osób pracujących z seniorami:


• Bezpośrednie kontakty z dotykaniem należy ograniczyć do minimum, jak tylko jest to możliwe.

• Jeżeli wchodzimy do domu seniora ze środowiska zewnętrznego i mamy za sobą kontakty z większą liczbą nieznanych osób, profilaktycznie można zakładać maseczki twarzowe. Każda maska filtrująca powietrze, jeśli chroni usta i nos, ogranicza ryzyko potencjalnego kontaktu z wirusami. Zgodnie z zaleceniami WHO zawsze należy zakładać maskę jeśli mamy kaszel lub kichamy. Jeśli nie mamy maski, a kaszlemy lub kichamy, koniecznie używajmy chusteczki lub zgięcia łokcia – pamiętajmy, że wirusy na odzieży pozostają, a chusteczkę wyrzucamy.

• Osoby zdrowe, pracujące w przestrzeniach publicznych, mające kontakt z większą liczbą osób, przez zakładanie maski zmniejszają ryzyko zakażenia się wirusem 2019-nCoV.

• Jeśli robimy np. zakupy, to najlepiej zostawić je w przedpokoju, podczas gdy osoba starsza pozostaje w innym pomieszczeniu (min. 1,5 m od nas).

• Podczas odwiedzin seniora należy zachować dystans – siedzieć, rozmawiać w większej odległości niż zwykle (> 1,5 m). 

• Dopilnujmy aby osoba starsza pozostająca sama w domu, miała przy sobie telefon, żeby w razie problemów mogła szybko o tym kogoś powiadomić.

• Jeżeli dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia podopiecznego, należy umówić wizytę domową, a nie udawać się z chorym do przychodni.

Jeśli u nas pojawią się pierwsze objawy kaszlu, temperatury, osłabienia, pozostańmy w domu. Wychodzenie z takimi objawami do pracy czy na ulicę jest skrajnie nieodpowiedzialne.


Pięć punktów, które SENIOR powinien bezwzględnie przestrzegać:


• Unikać miejsc, gdzie są większe skupiska ludzi – dużych sklepów, przychodni, komunikacji miejskiej itp. 

• O zakupy poprosić rodzinę lub młodszych sąsiadów.

• Pić kilka łyków wody co 30 minut, żeby organizm był właściwie nawodniony. Należy unikać picia zimnych napojów i spożywania lodów.

• Po dotknięciu jakiejkolwiek powierzchni w przestrzeni publicznej (klamki, poręczy, przycisków w windach, bankomatach), koniecznie trzeba dokładnie umyć ręce mydłem lub zdezynfekować je płynem dezynfekcyjnym. Tak samo należy postąpić po wizycie listonosza - po odbiorze listu, paczki, emerytury/renty. 

• Zaleca się nie podawania dłoni, jeśli nie jest to konieczne. Należy powstrzymać się także od wszelkiej bliskości (uściski, pocałunki, przytulania).


[Materiał opracowany przez p. dr. Jarosława Derejczyka i p. Dagmarę Krzesińską – ekspertów z Komisji ds. Osób Starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.]

31.03.2020
godz. 16.30
Grupa Wsparcia dla opiekunów w Pabianicach.

25.03.2020
godz. 16.00
Grupa Wsparcia dla opiekunów w Zduńskiej Woli.


21.03.2020
Świetlica dla osób oczekujących na miejsce w ośrodku.


16.03.2020
godz. 16.30
Grupa Wsparcia dla opiekunów wraz z warsztatami terapii zajęciowej dla podopiecznych w siedzibie ŁTA.


7.03.2020
godz. 11.00
Spotkanie dla opiekunów poprowadzi Monika Zwierzchowska starszy specjalista pracy socjalnej, koordynatorka Klubu Integracji Społecznej w MOPS w Łodzi.


4.03.2020
godz. 16.30
Grupa Wsparcia dla opiekunów w Zgierzu.

luty 2020

26.02.2020

godz. godz. 16.00
Grupa Wsparcia dla opiekunów w Zduńskiej Woli.


25.02.2020

godz. 16.30

Grupa Wsparcia dla opiekunów w Pabianicach.


17.02.2020

godz. 16.30

Grupa Wsparcia dla opiekunów w siedzibie ŁTA wraz z warsztatami terapii zajęciowej dla podopiecznych.


15.02.2020

Świetlica dla osób oczekujących na miejsce.


5.02.2020

godz. 16.30 

Grupa Wsparcia dla opiekunów w Zgierzu


1.01.2020

godz. 11.00 

Zebranie dla opiekunów, które poprowadzi adwokat pani Sylwia Brodniewicz-Drożdż i opowie państwu między innymi o procedurach ubezwłasnowolnienia.

styczeń 2020

20.01.2020

godz. 16.30–18.00

Grupa Wsparcia wraz z warsztatami terapii zajęciowej dla podopiecznych.


18.01.2020

Świetlica dla Osób oczekujących na miejsce w Ośrodku.


11.01.2020

godz. 11.00–13.00

Spotkanie dla opiekunów poprowadzi psycholog Sonie Cieślik.