Site Creator
logo ŁTA

grudzień 2019

NIEZAPOMNIANE. WYSTAWA PRAC OSÓB CHORUJĄCYCH NA ALZHEIMERA   


Obrazy, makiety, instalacje, mozaiki – różnorodność form i technik. Jednak pierwsza wystawa prac podopiecznych Domu Dziennego Pobytu dla Osób z Chorobą Alzheimera skupia się nie tyle na samych prezentowanych obiektach, a na powodach ich powstania. Zorganizowaną przez Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie wystawę „NIEZAPOMNIANE” będzie można oglądać od 16 grudnia w „NieWinnych” w Fabryce Sztuki w Łodzi, przy ulicy Tymienieckiego 3.  

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 21 prac – obrazów i instalacji przestrzennych, stworzonych indywidualnie oraz grupowo w czasie zajęć w Domu Dziennego Pobytu Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego. 

– Arteterapia opóźnia postepowanie choroby, spowalniając zanik wyuczonych w ciągu życia umiejętności. Dlatego tak ważne jest, żeby propagować tego typu sztukę, uprawianą przez osoby, które już nie pamiętają, jak się maluje, a nawet pisze – mówi Wojciech Górski, malarz i arteterapeuta, opiekun artystów.

Prace będzie można oglądać w przestrzeniach Fabryki Sztuki w klubie „NieWinni” od 16 grudnia do 20 grudnia, zaś 18 grudnia o godzinie 18.00 odbędzie się uroczyste otwarcie, w czasie którego wystąpi Jakub Onasz, muzyk Teatru Muzycznego w Łodzi, muzykoterapeuta, współpracujący z ŁTA.

Wystawa prac osób chorujących na choroby otępienne to pierwsze tego typu przedsięwzięcie organizowane przez Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie. – Jesteśmy dumni z naszych podopiecznych i chcielibyśmy pokazać wszystkim, że pomimo choroby mogą oni tworzyć naprawdę piękne rzeczy – opowiada Maja Maciaszczyk, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, założonego przez ŁTA.
 

Choroba Alzheimera to zwyrodnieniowa, postępująca choroba mózgu o nieznanej etiologii. Jest nieuleczalna, ale można łagodzić jej objawy i spowalniać rozwój. Chorym odbiera pamięć i zdolność samodzielnego funkcjonowania, ich opiekunów często zamyka w domu i czyni bezsilnymi wobec utraty kontaktu z bliską osobą. Zadaniem ŁTA jest więc nie tylko propagowanie wiedzy na temat choroby, terapia w chorobach otępiennych czy pomoc osobom chorującym, ale również ich opiekunom. 

Dom samopomocy prowadzony przez ŁTA mieści się przy ulicy Przybyszewskiego. Chorzy mają w nim zapewnioną specjalistyczną opiekę lekarską, pielęgniarską, psychologiczną i terapeutyczną. Taka kompleksowa pomoc pozwala na spowolnienie postępów choroby i wydłużenie okresu sprawności fizycznej i psychicznej. Rodzinom chorych umożliwia z kolei kontynuowanie pracy zawodowej i funkcjonowanie społeczne.

23.12.2019 – 01.01.2020 ośrodek nieczynny


16.12.2019
godzina 16.30
Grupa Wsparcia dla opiekunów połączona z Warsztatami Terapii Zajęciowej14.12.2019

Świetlica dla osób oczekujących na miejsce w Ośrodku


7.12.2019

godzina 11.00–13.00
spotkanie dla opiekunów poprowadzi dr Anna Łucka

Dodatkowo:


17.12.2019

godzina 16.30

Grupa Wsparcia dla opiekunów w Pabianicach


4.12.2019

godzina 16.30

Grupa Wsparcia dla opiekunów w Zgierzu

listopad 2019

18.11.2019

godzina 16.30
Grupa Wsparcia dla opiekunów połączona z Warsztatami Terapii Zajęciowej


16.11.2019 

Świetlica dla osób oczekujących na miejsce w Ośrodku


9.11.2019

godzina 11.00–13.00 

spotkanie dla opiekunów poprowadzi Małgorzata Dzienniak

1.11 i 11.11 – ośrodek nieczynny


Dodatkowo:

6.11.2019
godzina 16.30

Grupa Wsparcia dla opiekunów w Zgierzu


19.11.2019
godzinam16.30
Grupa Wsparcia dla opiekunów w Pabianicach

październik 2019

Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie zaprasza osoby z chorobą Alzheimera na warsztaty terapii zajęciowej.

Projekt „Warsztaty terapii zajęciowej dla osób z chorobą Alzheimera” współfinansowany jest ze środków Fundacji PKO Banku Polskiego. Dzięki finansowemu wsparciu ŁTA mogło zakupić wspaniałe pomoce dydaktyczne i materiały plastyczne, które pomagają w stymulacji pamięci i dają możliwość indywidualnej pracy z każdym podopiecznym.


Dziękujemy Fundacji PKO za otrzymane wsparcie finansowe. Radość naszych podopiecznych korzystających z zakupionych materiałów bezcenna.

Warsztaty odbywają się w każdy trzeci poniedziałek miesiąca
w godzinach 16:30-18:00

W tym samym czasie zapraszamy opiekunów na grupę wsparcia prowadzoną przez doświadczonego psychologa.

21.10.2019

godz. 16.30–18.00

Grupa Wsparcia


19.10.2019

Świetlica dla osób oczekujących na miejsce w ŚDSiu.


12.10.2019

godz. 10.00–14.00

ostatnie warsztaty: „Opiekun nie musi być sam”


5.10.2019

godz. 11.00–13.00

spotkanie z Emilią Wcisło, nauczycielką jogi, która opowie państwu jak radzić sobie ze stresem, jak się wyciszyć i zrelaksować.

Kilka słów o Emilii: Na pierwsze grupowe zajęcia trafiłam około 6 lat temu przez… problemy zdrowotne. Uważam, że joga to świetne narzędzie do pracy z ciałem i umysłem. Uwielbiam jogę, ponieważ z czasem staje się czymś więcej niż tylko aktywnością fizyczną – pomysłem na życie, drogą rozwoju bez sztywno określonego celu. Praktyka asan (pozycji jogi) wymaga niemałej dyscypliny i niejednokrotnie wychodzenia ze swojej strefy komfortu, ale pozwala dobrze poznać swoje ciało i pokonywać kolejne bariery zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Na szczęście wysiłek na macie przekłada się na życie poza salą ćwiczeń – słowem – joga daje moc i poczucie sprawczości. Regularnie praktykuję u Michała Szczepanika oraz Zbigniewa Majera. Jestem w trakcie treningu nauczycielskiego Introductory II u Katarzyny Pilorz. Ponadto chętnie jeżdżę na szkolenia i warsztaty do innych nauczycieli z kraju i zagranicy. Prowadzenie zajęć jogi daje mi dużą satysfakcję, ponieważ mogę dzielić się z innymi tym, co kocham.

wrzesień 2019

23.09.2019

A u nas z okazji miesiąca Alzheimera wspaniały koncert zespołu "Druga Młodość".
Bawiliśmy się wybornie.

W tym roku wrzesień Światowy Miesiąc Alzheimera przebiega pod hasłem: Porozmawiajmy o Alzheimerze...
Zapraszamy wszystkich do wspólnego dialogu. Rozmawiajmy, nie krępujmy się poruszać trudnych tematów. Niech co raz więcej osób wie jaką chorobą jest Alzheimer.

Już 20 września w godzinach 16:00-20:00 będziemy z Wami w łódzkiej Manufakturze. Serdecznie zapraszamy.

Wrzesień to Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera!


Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera (WAM), zapoczątkowany w 2012 roku, to międzynarodowa kampania organizowana co roku we wrześniu przez ADI (Alzheimer's Disease International), federację pozarządowych organizacji alzheimerowskich. Jej celem jest podnoszenie świadomości społecznej i walka ze stygmatyzacją osób zmagających się z objawami otępienia (demencji). Od 1994 roku 21-go września obchodzimy również Światowy Dzień Choroby Alzheimera.

W tym roku obchodzony jest pod hasłem „Porozmawiajmy o demencji”.

2/3 ludzi na świecie uważa, że w ich krajach jest niewiele lub nie ma w ogóle żadnego zrozumienia dla tego, co niesie za sobą diagnoza otępienia (demencji). Dzięki kampaniom informacyjnym i edukacyjnym organizowanym z okazji Światowego Miesiąca Choroby Alzheimera stopniowo wzrasta świadomość społeczna na temat choroby i jej konsekwencji. Stygmatyzacja, brak informacji lub błędne informacje dotyczące otępienia nadal jednak pozostają problemem na całym świecie, który wymaga globalnego działania.


Otępienie (demencja) to wspólna nazwa dla określenia postępujących zmian w mózgu, które mają negatywny wpływ na zapamiętywanie, myślenie, zachowanie i emocje. Najczęściej występującymi rodzajami otępienia (demencji) są choroba Alzheimera i otępienie naczyniowe, odpowiadające za 90% przypadków otępienia. Objawy otępienia mogą polegać na:


– utracie pamięci

– trudności w znajdowaniu odpowiednich słów lub na rozumieniu, co inne osoby mówią

– trudności w wykonywaniu rutynowych zadań i czynności, które wcześniej nie sprawiały kłopotu

– zmianach osobowości i nastroju

Otępienie nie zna granic społecznych, ekonomicznych czy geograficznych. I chociaż każda osoba będzie doświadczała otępienia w inny sposób, z czasem, wszystkie osoby nią dotknięte nie będą w stanie zadbać samodzielnie o siebie. Potrzebna będzie im pomoc innych osób we wszystkich dziedzinach i czynnościach w życiu codziennym. Obecnie nie ma żadnego skutecznego dla wszystkich chorych leku, ale dostępne są pewne terapie, porady i wsparcie. Co 3 sekundy u kogoś na świecie pojawia się i będzie się rozwijać otępienie. Obecnie na świecie jest ponad 50 milionów osób żyjących z objawami otępienia. Ta liczba będzie się podwajać co 20 lat, a do roku 2050 0siągnie 152 miliony osób. Szacuje się, że roczny, globalny koszt związany z chorobami otępiennymi to ponad 1 bilion dolarów amerykańskich. Szacuje się, że za 10 lat koszt ten się prawdopodobnie podwoi.


Obecnie uznaje się demencję (otępienie) za jeden z najpoważniejszych kryzysów XXI wieku.


W Polsce żyje ponad 500 tysięcy rodzin, zmagających się z opieką na chorymi, u których rozpoznano (bądź nie) objawy otępienia.


Alzheimer Polska jest związkiem pozarządowych organizacji alzheimerowskich, które zrzeszają rodziny osób chorych na chorobę Alzheimera. Walczy o jak najlepsze rozwiązania systemowe w całym kraju, aby pomóc chorym i ich rodzinom jak najdłużej cieszyć się życiem. Chorym i ich bliskim można pomóc, jeśli zrozumie się ich szczególne potrzeby.

Już dziś skontaktuj się z nami: Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie 

tel. 42 681 24 32; +48 500 664 095

7.09.2019 (sobota)

godz. 11.00–13.00 

Zebranie dla opiekunów poprowadzi Aleksandra Kaźmierska i Diana Foks – dietetyczka z Poradni Odchudzania i Odżywiania WITAMINKA, która opowie o zdrowym żywieniu osób starszych z chorobą Alzheimera. 

Dodatkowo będą dla państwa przygotowane Vouchery na bezpłatne badania pomiaru masy ciała i wagi.


16.09.2019

godz. 12.oo

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich na konferencję "Zdrowy Umysł", której jesteśmy partnerem. Już 16 września o godz. 12:00 spotykamy się w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej.

Konferencja na temat zdrowego umysłu oraz chorób otępiennych, w tym Alzheimera

16 września o 12:00 odbyła się w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej konferencja poświęcona zdrowiu mózgu oraz chorobom otępiennym, w tym chorobie Alzheimera. O starzeniu się mózgu opowiadała Sonia Cieślik, wspaniała psycholog naszego Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego.

16.09.2019

godz. 16.30–18.00 

Grupa Wsparcia dla Opiekunów wraz z warsztatami terapii zajęciowej dla podopiecznych


21.09.2019 (sobota)

Świetlica dla osób oczekujących na miejsce w ŚDS.


24.09.2019

28.09.2019 (sobota)

godz. 10.00–14.00

Warsztaty szkoleniowe dla opiekunów osób z niepełnosprawnością z pracownikiem socjalnym, psychologiem, fizjoterapeutą i pielęgniarką w ramach realizacji projektu "Opiekun Rodziny nie musi być sam"

Zapisy pod numerem telefonu 500 664 095


28–29.09.2019

28-29.09.2019
Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia

Sanktuarium Świętości Życia
 


Sobota 28.09.2019

9.30–10 rejestracja 

10.00 Przywitanie i Modlitwa wspólna na rozpoczęcie 

10.30 Wykład – Opiekun – przed jakimi wyzwaniami stoi opiekun (jego emocje)i jak sobie z nimi poradzić, najczęstsze błędy i jak zaopiekować się sobą.

11.30 przerwa na kawę

11.50 Świadectwo opiekuna

12.10 Wykład: Najczęstsze trudne zachowania Podopiecznego i jak sobie z nimi radzić (agresja, bezpośredniość, nietrzymanie moczu, chodzenie za kimś, niechęć do brania leków, pobudzenie, zamienienie dnia na noc, omamy, pogorszenie stanu zdrowia – infekcje. Gromadzenie jedzenia. Chęć pójścia do pracy/domu)

13.20 obiad

14.00 Rozmowy indywidualne z księdzem i terapeutami

14.40 List do Boga 

15.15 Msza Św. /zespół muzyczny/ modlitwa wstawiennicza/

16:15–16.30 kawa

16.30–17.00 dzielenie w parach

17.00–17.30 Film: reportaż z DnZ lub Medicover

17.35 Podsumowanie dnia i pożegnanie.

Niedziela 29.09.2019

9.30 Przywitanie i Medytacja.

10:15 Warsztaty: Jak się dziś czuję? Czy widzę z czym mam największy problem na tej drodze?

11:30 Wykład: Alzheimer – poznać znaczy oswoić – wykład: czym jest choroba, etapy choroby i cechy charakterystyczne dla każdego etapu, mity na temat choroby.

12.30 Przerwa na kawę, rozmowę

13.00 Świadectwo 

13.30 Warsztat: Jak pomóc sobie i choremu w codzienności? 

14.00 Podsumowanie 

14.30 Msza Św. 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi realizuje program „Opieka Wytchnieniowa” – edycja 2019" .

Usługi opieki wytchnieniowej kierowane są do osób sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi w stopniu znacznym. Zachęcamy do zapoznania się z formami wsparcia jakie można uzyskać.

sierpień 2019

Za nami kolejne warsztaty szkoleniowe w ramach projektu "Opiekun Rodziny Nie Musi Być Sam" realizowanego w partnerstwie z Fundacja Hospicyjna i finansowanego przez Pomoc to Moc - społeczna odpowiedzialność PZU.
Pomimo upalnej aury frekwencja dopisała i wręczyliśmy kolejne certyfikaty uczestnictwa w spotkaniu. Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy :)
Kolejne warsztaty już 28 września 2019 w godz. 10:00-14:00. Serdecznie zapraszamy.

3.08.2019

godz. 11.00

ZEBRANIE DLA OPIEKUNÓW dotyczące chorób otępiennych i Alzheimera, które poprowadzi psycholog Sonia Cieślik.


19.08.2019

godz. 16.30

Grupa Wsparcia wraz z Warsztatami Terapii Zajęciowej dla podopiecznych.


24.08.2019

Świetlica dla osób oczekujących na miejsce w Środowiskowym Domu Samopomocy.


31.08.2019

godz. 10.00–14.00

„Opiekun rodziny nie musi być sam” – spotkanie dla opiekunów osób niesamodzielnych.

zapisy na szkolenie 42 681 24 32

UWAGA ZMIANA TERMINU!!!

Z powodów niezależnych od Nas jesteśmy zmuszeni przełożyć termin najbliższych warsztatów szkoleniowych z 10.08.2019 na 31.08.2019 (sobota).

Godziny spotkania pozostają bez zmian.

Za niedogodności przepraszamy i zachęcamy do zapisów.


Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie w ramach projektu, którego partnerem jest Fundacja PZU I Fundacja Hospicyjna z Gdańska zaprasza wszystkich opiekunów rodzinnych osób niesamodzielnych ze względu na wiek lub chorobę do wzięcia udziału w praktycznych zajęciach warsztatowych z pielęgniarką, fizjoterapeutą, psychologiem i pracownikiem socjalnym.

Dzięki tym szkoleniom rodziny uzyskają wiedzę i umiejętności w zakresie właściwego wykonywania czynności pielęgnacyjnych i ćwiczeń pozwalających na utrzymanie sprawności, wsparcie psychologiczne oraz wiedzę na temat możliwości uzyskania pomocy socjalnej i procedur z nią związanych.


Następne spotkania:

28 września 2019 (sobota)

12 października 2019 (sobota)


Zapisy na szkolenia oraz informacje na temat spotkań można uzyskać pod numerami telefonów: 42 681 24 32, 500 664 095

lipiec 2019

6.07.2019

godz. 11.00–13.00 spotkanie dla opiekunów.

Gościem będzie p. Marzena Korzeniewska

Prezes Stowarzyszenia Mediatorów PACTUS. P. Marzena opowie państwu o mediacji w kontekście opieki nad osobą chorującą na choroby otępienne.


13.07.2019

godz. 10.00–14.00

„Opiekun rodziny nie musi być sam”

zapisy na szkolenie 42 6812432


15.07.2019

godz. 16.30–18.00

Grupa Wsparcia dla opiekunów wraz z warsztatami terapii zajęciowej dla podopiecznych


20.07.2019

Świetlica dla osób oczekujących na miejsce w ŚDSiu

U nas w ośrodku dla osób z chorobą Alzheimera dobrze się bawimy :-)

czerwiec 2019

1.06.2019 

godzina 10.00–14.00

Opiekun nie musi być sam. Spotkanie dla opiekunów osób niesamodzielnych.


Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie w ramach projektu, którego partnerem jest Fundacja PZU I Fundacja Hospicyjna z Gdańska zaprasza wszystkich opiekunów rodzinnych osób niesamodzielnych ze względu na wiek lub chorobę do wzięcia udziału w praktycznych zajęciach warsztatowych z pielęgniarką, fizjoterapeutą, psychologiem i pracownikiem socjalnym.


Dzięki tym szkoleniom rodziny uzyskają wiedzę i umiejętności w zakresie właściwego wykonywania czynności pielęgnacyjnych i ćwiczeń pozwalających na utrzymanie sprawności, wsparcie psychologiczne oraz wiedzę na temat możliwości uzyskania pomocy socjalnej i procedur z nią związanych.

Spotkania będą odbywały się w siedzibie Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego w Łodzi przy ul. Przybyszewskiego 111


w godzinach 10.00–14.00 w terminach:


1 czerwca 2019 (sobota)

13 lipca 2019 (sobota)

10 sierpnia 2019 (sobota)

28 września 2019 (sobota)

12 października 2019 (sobota)Zapisy na szkolenia oraz informacje na temat spotkań można uzyskać pod numerami telefonów: 42 681 24 32, 500 664 095

Cudowne chwile uwiecznione na zdjęciach przywołują wspomnienia :)

6–8 czerwca 2019

Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie uczestniczyło w IV Zjeździe Alzheimer Polska w Siedlcach.

Zjazd był połączony z jubileuszem 25–lecia Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z chorobą Alzheimera.

W ramach Zjazdu odbyła się konferencja pod hasłem „Bliżej Alzheimera” poświęcona tematyce choroby oraz sytuacji opiekunów osób nią dotkniętych.

Organizatorem wydarzenia było Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z chorobą Alzheimera,
a uczestnikami członkowie organizacji alzheimerowskich z całej Polski, organizacji pozarządowych zajmujących się osobami niepełnosprawnymi. Nie zabrakło również opiekunów instytucjonalnych
i bezpośrednich, a także przedstawicieli nauki. Wśród zaproszonych gości byli parlamentarzyści, przedstawiciele Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i Biura Rzecznika Praw Pacjenta, a także władze samorządowe regionu.


Patronat nad konferencją objął Rzecznik Praw Obywatelskich, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Siedlecki i Prezydent Miasta Siedlce.

Wydarzenie było współfinansowane ze środków budżetu województwa mazowieckiego.


15.06.2019

Świetlica dla osób oczekujących na miejsce w ŚDS.


17.06.2019

Grupa Wsparcia dla Opiekunów wraz z warsztatami terapii zajęciowej dla podopiecznych.

maj 2019

11.05.219

godz. 11.00–13.00 

Zebranie dla opiekunów. Zebranie poprowadzi psycholog Sonia Cieślik i Maja M. Bednarek


18.05.2019

Świetlica dla osób oczekujących na miejsce w ŚDS.


20.05.2019

godz. 16.30–18.00

Grupa Wsparcia dla Opiekunów wraz z warsztatami terapii zajęciowej dla podopiecznych.

Spotkanie rozpocznie p. Jacek Bednarek przewodniczący Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Łodzi

Koło Literackie Przybysz – przedstawienie z dużą nutą humoru, podopiecznych Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego.

kwiecień 2019

06.04.219

godz. 11.00–13.00

Zebranie dla opiekunów, na którym gościć będziemy

p. adwokat Sylwię Brodniewicz–Drożdż oraz Monikę Zwierzchowską

starszego specjalistę pracy socjalnej, koordynatora Klubu Integracji Społecznej w MOPS w Łodzi.


13.04.2019

Świetlica dla osób oczekujących na miejsce w ŚDS. (Wyjątkowo w 2 sobotę miesiąca).


15.04.2019

godz. 16.30–18.00

Grupa Wsparcia dla Opiekunów wraz z warsztatami terapii zajęciowej dla podopiecznych.

marzec 2019

2.03.2019

godz. 11.00

spotkanie dla opiekunów osób chorujących na choroby otępienne,

które poprowadzi Aleksandra Kuszewska i p. Anna Leder z oddziału NFZ w Łodzi.
Temat spotkania: „Jak rozliczyć PIT za rok 2018, kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej? Z jakich ulg rehabilitacyjnych mogą skorzystać osoby z orzeczoną niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie.”


16.03.2019

Świetlica dla osób oczekujących na miejsce w ŚDS


18.03.2019

Grupa Wsparcia dla opiekunów oraz warsztaty zajęciowe dla ich podopiecznych.

luty 2019

2.02.2019

godzina 11.00

spotkanie dla opiekunów z Małgorzatą Dzienniak i Mają M. Bednarek 


16.02.2019

Świetlica – zapisy pod numerami: 42 681 24 38; 42 681 24 32


18.02.2019

godzina 16.30

Grupa Wsparcia dla opiekunów i warsztaty terapii zajęciowej dla podopiecznych

styczeń 2019

Witamy w Nowym 2019 roku!


5.01.2019

godzina 11.00

spotkanie dla opiekunów z p. dr Jakubem Kaźmierskim 


19.01.2019

Świetlica – zapisy pod nr.: 426812438; 426812432


21.01.2019

godzina 16.30

Grupa Wsparcia dla opiekunów i warsztaty terapii zajęciowej dla podopiecznych