Jak ćwiczyć?
● Najlepiej codziennie, maksymalnie po 30-45 min. Dobrze dostosować porę ćwiczeń do preferencji chorego. Jeśli Podopieczny danego dnia zdecydowanie nie ma ochoty na ćwiczenia - nie zmuszajmy go.
● Zadbajmy o “warunki wstępne”, np. dobre oświetlenie, ciche pomieszczenie, okulary, aparat słuchowy, wygodne dla chorego miejsce do siedzenia.
● Podopieczny może wymagać udzielania dodatkowych wskazówek - dopasujmy je do poziomu jego zaburzeń (dajemy najmniejszą konieczną podpowiedź tak, by jak najwięcej pracy było po stronie chorego).
● Pamiętajmy, że to nie egzamin! Celem nie jest jak najszybsze i wzorowe wypełnianie ćwiczeń, lecz wspólne, przyjemne spędzanie czasu w sposób pożyteczny dla chorego.
● Chwalmy chorego za wysiłek wkładany w próby wykonywania ćwiczeń, organizujemy treningi poznawcze tak, by chory wychodził z nich z poczuciem odniesienia sukcesu.
Zeszyty ćwiczeń zostały podzielone według stopnia trudności (dla otępienia lekkiego, umiarkowanego i głębokiego), co pozwala łatwiej dopasować je do aktualnych potrzeb Podopiecznego. Ćwiczenia te są jedynie propozycją, którą można modyfikować tak, by uwzględnić osobiste preferencje, możliwości i zainteresowania chorego. W razie wątpliwości warto skontaktować się ze specjalistą.